Krótka opowieść o naszej “herbacianej rodzinie”

“SIDDHA DEVI TEA ESTATE”

OGRÓD Z WIDOKIEM NA DACH ŚWIATA

masyw Makalu widziany z plantacji – fot. A. Gardner

Siddha Devi Tea Estate położony jest w nieskażonym biologicznie terenie o małej gęstości zaludnienia, we wschodnim Nepalu na granicy dystryktów Illam i Panchtar. Nazwa Ogrodu nawiązuje do hinduskiej boginki, szczególnie czczonej przez plemię Limbu z tego regionu. Z herbacianych wzgórz można rankiem wypatrzeć masyw Makalu (8481 m n.p.m. – piąty najwyższy szczyt świata) i Kanczendzongi (8586 m n.p.m. – trzeci najwyższy szczyt świata).  Krzewy herbaciane – wyselekcjonowane krzyżówki herbaty chińskiej (Camellia sinensis var. sinensis) – rosną tu nawet na wysokości 2200 m.n.p.m. i poddane są surowym warunkom atmosferycznym tj: mgły, silne himalajskie wiatry, zimne powietrze, częste opady, niska średnia temperatur w ciągu roku. Te składowe oraz praktycznie brak mechanizacji podczas produkcji sprawiają, że tworzone są tu herbaty specjalne tzn. na indywidualne zamówienie, w małych ilościach, niepowtarzalne i kreowane przez jednego z najwybitniejszych znawców uprawy oraz produkcji herbaty w Nepalu – Andrew Gardner. Uprawa jest tu całkowicie organiczna, a proces produkcji ortodoksyjny, czyli od początku do końca ręczny.

krzewy herbaty – fot. A. Gardner
lokalizacja Siddha Devi Tea Estate

Droga do godnego życia

Atutem prowadzonej przez Siddha Devi Tea Estate działalności jest wspieranie małych, lokalnych gospodarstw rolnych i skupowanie od nich liści herbaty, a także ciągła edukacja w zakresie uprawy herbacianych krzewy, by liście były najwyższej jakości. Głównym celem naszych producentów jest odpowiednie wynagrodzenie pracowników oraz dostawców liści herbaty z małych gospodarstw za trud pracy i polepszenie warunków ich życia. Dystrykt Illam od lat jest największym regionem rolniczym w Nepalu, gdzie na skalę światową produkuje się herbaty wysokiej jakości.  Jego mieszkańcy jednak nadal żyją w głębokim ubóstwie. Dlatego też w Siddha Devi Tea Estate pracownicy mają znacznie wyższe wynagrodzenie niż w innych okolicznych przedsiębiorstwach herbacianych. Ma to na celu dokonanie globalnej zmiany w sektorze rolnictwa w zakresie podniesienia zarobków w tym regionie oraz w przyszłości w całym Nepalu.

tunele z sadzonkami krzewów herbaty – fot. A. Gardner

Herbata jest Kobietą…

Priorytetowym aspektem działalności w tym Ogrodzie jest wspieranie kobiet. Od zarania dziejów kobiety w Nepalu wykonują często te same prace co mężczyźni, zatrudniane są w tych samych sektorach, a nierzadko bywa też tak, że wykonują prace znacznie trudniejsze niż ich mężowie czy partnerzy. Mimo tego ich wynagrodzenie było zawsze niższe niż mężczyzn. Oprócz tego zajmują się one także gospodarstwem domowym i wychowywaniem dzieci. Mimo podejmowanej pracy zarobkowej nigdy nie były traktowane jako żywicielki rodziny. Mimo tego, że ich doświadczenie i wkład w uprawę herbaty oraz prowadzenie gospodarstwa rolnego jest ogromne, to nigdy nie były traktowane jak prawowity rolnik. Nie mogły uczestniczyć w ważnych zebraniach, szkoleniach, czy decydować o kluczowych kwestiach w dziedzinie uprawy herbaty, bo ten czas (często przez nacisk ze strony mężów) musiały przeznaczyć na zajęcia domowe. Dlatego też Siddha Devi Tea Estate otwiera drzwi kobietom: uczy je jak być samodzielnymi, wartościowymi i zaradnymi „rolniczkami”. Andrew Gardner prowadzi dla nich szkolenia z odpowiedniej uprawy krzewów herbacianych oraz rozmnażania wegetatywnego by osiągnąć najlepsze klony roślin; pokazuje, jak starannie obchodzić się z liśćmi i sadzonkami. To początek drogi by uzmysłowić miejscowej ludności, że kobieta zasługuje na szacunek. Młodym kobietom natomiast – będącym często w trudnej sytuacji życiowej – otwiera ścieżkę samorozwoju i samostanowienia. Siddha Devi Tea Estate tworzy więc herbacianą rodzinę („Chyia Family” – jak nazywa ją jej twórczyni Holiska Koriala) np. dla samotnych kobiet z dziećmi czy dziewczyn, które odważyły się opuścić przemocowych mężów. My oraz Wy, wspierając działalność tego Ogrodu, też stajemy się częścią “Chyia Family”.

“Tea trip with Andrew Gardner from Nepal” –
film przygotowany na Festiwal Herbaty Zaparzaj! 2020